Recent, muzeul a achiziţionat un proiector pe 9.5mm. Deşi muzeul deţinea câteva role pentru acest format, ele nu s-au putut viziona până acum. Printre rolele vizionate (şi despre care sperăm, ca pe viitor, să vă povestim mai multe), o rolă se evidenţiază prin evenimentul imortalizat: şi anume un eveniment funerar.

Intrigaţi să aflăm mai multe, rola a fost transferată digital (la o calitate mai slabă momentan), încetinită (cameramanul a realizat 2-3 fps), postată pe youtube şi distribuită online.

Trebuie să mulţumim celor care s-au implicat prin sfaturi legate de ţinută, clădiri, presupuneri asupra persoanei răposate, samd (Andrei Szabo, Daniel Cosmin ObrejaAndrei Avram)

Un pas înainte a venit odată cu investigaţia realizată de Melinda Blos Jáni şi Ferenczi Szilárd . A fost identificat Palatul Administrativ din Arad, apoi a venit  propunerea că evenimentul imortalizat este înmormântarea lui Vasile Goldiş.

Relatarea evenimentului o găsim în revista Biserica şi Şcoala – 12 februarie 1934.

Vom încerca să completăm relatarea cu fotografii din material filmat.

“s-a format cortegiul, în chipul următor: Un detaşament de gardieni publici, carele cu coroanele;”

“Coral „Doina Crişanei” şi Corul „Armonia”;”

Coral „Doina Crişanei” şi Corul „Armonia

“înaltul cler;”

“şase ofiţeri superiori cu decoraţiile defunctului;” – menţionăm că apar 4 grupuri a câte 3 persoane în filmare.

“afetul de tun cu sicriul”

Adăugăm o poză dintr-o filmare de la începutul rolei pentru a prezenta tunul.

“Panglicile au fost ţinute de dnii: col. Serb din partea Armatei; consilier Muscan din partea bisericei;”

“Dr. Ioan Groza prefectul judeţului’, Dr. Ioan Ursu primarul oraşului; Dr. Preda în numele „Astrei”. ”

“Au urmat familia defunctului şi reprezentantul M. S Regelui dl Comandor Fundâţeanu; dl Ministru Lapedatu reprezentând Guvernul; apoi foştii miniştri, parlamentarii, autorităţile civile şi militare, armata şi apoi publicul. ”

Noi credem că este vorba de Vasile Goldiş şi sperăm, căt de curând, ca aceste lucru să devină o certitudine. Dacă se adevereşte, ne bucurăm să avem o filmare realizată de un cineamator în 1934 la un eveniment atât de important.