KineDok 2017: Cambridge

decembrie 9 @ 9:00 pm - 11:30 pm UTC+3

Dolni Tsibar este un sat întins din nord-vestul Bulgariei – cea mai săracă regiune a Uniunii Europene. 99% din localnici sunt romi. Datorită interesului acordat de aceștia educației, media i-a numit, ironizându-i, Cambridge-ul romilor. Filmul urmărește viața de zi cu zi a satului, pe perioada unui an întreg. Un an întreg din viața școlii primare locale, unde profesori dedicați se străduiesc să ofere elevilor cea mai bună educație posibilă cu resurse limitate. Într-un stil calm, observațional și fără niciun comentariu, regizoarea Eldora Traykova ne introduce în viața satului și a localnicilor acestuia. Profesorii, copiii, părinții și sătenii vorbesc despre viețile lor de zi cu zi, își narează propriile autobiografii și vise. De-a lungul drumului, devine clar ca școala în sine nu este cu mult diferită de orice altă școală – sunt doar circumstanțele excepționale. Romii încă sunt tratați ca niște cetățeni de mâna a doua și se lovesc de discriminare în fiecare zi. Mulți dintre copii au părinți care lucrează în străinătate, iar sărăcia este un lucru obișnuit. Între timp, copiii sunt nevoiți să învețe extraordinar de bine dacă vor să aibă șanse pentru un viitor mai bun. Un tată este furios pe gemenii săi deoarece unul dintre ei a luat numai 10 și un singur 9 – care i-ar putea pune in pericol visul de a ajunge la facultate. Ca o pedeapsă, aceștia trebuie să aibă grijă de o capră pe timpul vacanței de vară.

decembrie 9