• Acest eveniment a trecut.

KineDok 2017: Ceață peste râu

octombrie 7 @ 9:00 pm - 11:30 pm UTC+3

Asemeni ceții ce apare și dispare, la fel de silențios deasupra unui râu, viața fiecărui om este la fel de trecătoare, iar această particularitate se aplică cu atât mai mult în cazul artiștilor. Efemeritatea faimei lor este principalul subiect al acestui documentar și oferă o incursiune în viața a trei cântăreți de jazz ce înaintează în vârstă: trompetistul Laco Deczi, saxofonistul Ľubomír Tamaškovič și contrabasistul Ján Jankeje, toți trei fugind în Vest din Cehoslovacia ocupată de sovietici, unde au strălucit alături de cei mai iluștri muzicieni ai lumii. Starea de spirit melancolică a filmului, ce captează ultimile rămășițe ale faimei înainte de a se rispi, se reflectă în ritmul relaxat și introspectiv al narațiunii.

octombrie 7