• Acest eveniment a trecut.

KineDok 2017: Cinema, Mon Amour

iunie 8 @ 9:00 pm - 11:30 pm UTC+3

Once the pride of a nation, Romania’s cinemas have now been abandoned and forgotten by everyone. Yet these places are still filled with life, love, and passion for the cinema. CINEMA, MON AMOUR follows the story of Victor Purice – manager, former projectionist and lifetime cinephile and his two employees, Cornelia & Lorena, in their everyday battle to preserve Dacia Panoramic Cinema in Piatra Neamţ – one of the last remaining cinemas in Romania today. Having lived through “the golden age” of cinema, Victor dreams of bringing back the good old glory days, yet struggles to keep up with the new harsh reality. In a theater that lacks heating and is slowly falling apart, with no support from the State who owns the place, it’s almost a Don Quixote fight. Although Victor’s family has lived in Italy for more than eight years, he refuses to join them as he cannot break away from the place where he has spent most of his life. He is convinced that the moment he leaves, the cinema will be closed down to face the same destiny as most of the cinemas elsewhere in Romania.

iunie 8