KineDok 2017: Copiii lui Cain

septembrie 30 @ 9:00 pm - 11:30 pm UTC+3

Trei bărbați, toți au comis crime în copilărie. Și-au petrecut întreaga tinerețe în centrul de detenție juvenilă Tokol în anii 1980, unde au fost pentru prima dată filmați, confesându-și crimele. Înregistrări tulburătoare din arhivă îi arată mărturisind detalii despre crimele săvârșite și făcându-și planuri de viitor, dar materialul a fost interzis. Pal și-a ucis tatăl, Zsolt și-a ucis un prieten, pe când Gabor și-a omorât profesorul. 30 de ani mai târziu, regizorul îi caută și descoperă secrete nespuse și o țară pe care nu a cunoscut-o niciodată. Destin, păcat și moștenire – văzute prin ochii „copiilor lui Cain”. Documentarul îi urmărește încercând să se reintegreze în societate, aceste trei povești singulare sfârșesc prin a trasa conturul unui stat care oscilează între două ere, pe fondul unui context politico-social actual zbuciumat.

septembrie 30