KineDok 2017: Ordine superioare & Aceia

noiembrie 18 @ 9:00 pm - 11:30 pm UTC+3

Ordine superioare

Mase de oameni încearcă să treacă ilegal frontiera pentru a ajunge în Uniunea Europeană. În partea ungară, unii dintre localnici patrulează la frontiera satelor lor și a Uniunii Europene, în calitate de gardieni publici și voluntari. Pe partea cealaltă, un pastor din Subotica îi ajută să supraviețuiască pe imigranții pregătiți să treacă granița. Filmul a fost creat în cadrul proiectului „Hide and Seek”, susținut de Fondul European pentru Refugiați al Uniunii Europene. Această poveste despre oameni care încearcă să treacă granița dintre Serbia și Ungaria ilegal pentru a ajunge la Uniunea Europeană a fost lansată de asemenea în cadrul Doc Launch 2013.

Aceia

Vámosszabadi era un sat liniștit și bogat din Ungaria până când un eveniment neașteptat a deranjat liniștea comunității: în 2013 o nouă așezare de refugiați a fost stabilită chiar la câțiva kilometri de granița cu comunitatea. Localnicii au avut o reacție puternică, începând să protesteze, iar un grup activist a decis să facă orice pentru a scăpa de imigranți. Această situație a accentuat un alt conflict ascuns. Sunt două tipuri de oameni în localitate: majoritatea, bătrânii care s-au născut acolo și a doua categorie, cea a celor mai tineri și bogați, nou-veniți. Într-un final, localitatea s-a împărțit în două: cei bătrâni au acceptat prezența străinilor, dar nou-veniții au devenit din ce în ce mai furioși. Susțin că viața are riscurile ei, dar să ai străini care să se plimbe pe strada ta este un risc extra pe care ei nu vor să și-l asume. De fapt, acest mic sat s-a confruntat cu o problemă de care s-a lovit și restul lumii câteva luni mai târziu. Această nouă situație a ridicat semne de întrebare privind toleranța, frica de necunoscut și emigrarea.

noiembrie 18